Menu

Vi skaber content, der engagerer

Benjamin Creative er et kreativt content marketing-bureau. Vores strategi er story first: Vi spotter og skarpvinkler de fortællinger, der inspirerer og begejstrer jeres kunder – der, hvor det giver bedst mening – så de ikke bare ser, men også handler. Content, der engagerer, er nemlig nøglen til effekt for jeres brand og jeres markedsføring.

Hvad er jeres udfordring? Hvad er succes for jer? Og hvad har jeres kunder egentlig brug for?

3 afgørende spørgsmål, vi naturligt stiller, fordi vi tror på det gode forarbejde, og fordi vi – i et hus fuld af nysgerrige journalister og kreative som vores – slet ikke kan lade være! 

Derfor stopper spørgelysten heller ikke her. For vi søger også svar i vores egne indsigter og erfaringer, så vi får skabt et solidt og strategisk fundament for kommunikationen og markedsføringen.

Det er sådan, vi gerne vil samarbejde med jer: Nysgerrigt, undersøgende og fokuseret på at fortælle de mest relevante historier og skabe allermest værdi for jeres brand og jeres virksomhed. 

 

Mærk begejstringen ved content til alle platforme

Når så den strategiske retning og det kreative koncept er kridtet op – ja, hvad så? Så udfolder vi jeres budskaber i stærke ord, blikfangende billeder, videoer og unik grafik. Vi illustrerer, filmer og klipper videoer til sociale medier. Vi udformer opsigtsvækkende outdoor-kampagner. Vi optimerer SEO og skriver artikler til print, web og sociale medier. Vi producerer og redigerer publikationer. Vi styler og fotograferer smukke mode- eller bolig-skydninger. 

Kort sagt: Vi producerer det, der skal til for at gøre jeres brand eller virksomhed levende – og relevant. Vi eksekverer der, hvor det giver størst værdi for jer og matcher jeres målgruppers adfærd og interesser. Og vi gør det på en måde, der er skræddersyet til de valgte kanaler.

Det er nemlig essensen af vores story first-strategi.

 

Få vores vinkel på kreativ markedsføring  

Benjamin Creative er en del af et moderne mediehus, som producerer en række velkendte og populære brands inden for bolig, design, skønhed, mode og biler. Derfor banker vores hjerter rigtig hurtigt, når vi kan hjælpe jer inden for disse brancher. 

De indsigter, vi har samlet, ser vi som en kæmpe fordel og vores force. Vi trækker nemlig på alt det, vi ved om medier, forbrugere, brancher og tendenser, når vi skal finde vinkler og løsninger i mange andre sammenhænge. Vi bringer alle relevante kompetencer i spil. Derfor skaber vi i dag værdi for både kommercielle virksomheder, organisationer og myndigheder.

Vores ambition er nemlig at begejstre. Både jer og jeres kunder.

Skal vi fortælle jeres historier?

CAMILLA BJARNHOLT
Client Director
26 36 51 08
camillab@benjamincreative.dk
MADS JUNGERSTED
Agency Director
20 23 90 06
madsj@benjamincreative.dk

Bureau + medier = et moderne mediehus

Benjamin Creative er en enhed i Benjamin Media, som er ejet af Bonnier Publications A/S. 

Vi er bureauet, Benjamin Media er medierne. Tilsammen udgør vi et moderne mediehus med en ambition om at “connect through stories”.

Benjamin Media producerer en række mediebrands: Bo Bedre, Scandinavian Living, Nordic Living, Bolig Magasinet, Costume, Bil Magasinet, Magasinet Liv, Tara, Woman og idényt. Alle disse bliver udgivet af selskabet Bonnier Publications International.

Benjamin Media sælger både annoncer og står for mediepartnerskaber til vores egne brands og brands i moderselskabet Bonnier Publications A/S: Illustreret Videnskab, Historie, Gør Det Selv, iForm, Aktiv Træning.

Benjamin Creative
Mads Jungersted
Agency Director
Benjamin Creative
+45 2023 9006
madsj@benjamincreative.dk
Camilla Bjarnholt
Contact Director
Benjamin Creative
+45 2636 5108
camillab@benjamincreative.dk
Ann Qvist
Head of Content and Creative
Benjamin Creative
+45 2850 6060
annq@benjamincreative.dk
Stine F. Mathiasen
Head of Content and Creative
Benjamin Creative
+45 5374 5627
stinefm@benjamincreative.dk
Marie-Louise Fugl
Operation Manager
Benjamin Creative
+45 5374 5607
marielouisef@benjamincreative.dk
Tage Majland
Development Editor
Benjamin Creative
+45 5374 5598
tagem@benjamincreative.dk
Lars Nøhr Andresen
Editorial Manager
Benjamin Creative
+45 5374 5628
larsa@benjamincreative.dk
Josephine Lundgaard Thrane
Project Manager
Benjamin Creative
+45 2835 3871
josephinet@benjamincreative.dk
Pernille B. Pitzner-Schmidt
Project Manager
Benjamin Creative
+45 5374 5625
pernillep@benjamincreative.dk
Signe Maria Woetmann
Project Manager
Benjamin Creative
+45 6037 0805
signew@benjamincreative.dk
Rikke S. Aagaard
Project Manager Assistant
Benjamin Creative
+45 6015 6053
rikkes@benjamincreative.dk
Bjørn Nørbo Andersen
Art Director
Benjamin Creative
+45 5194 9618
bjornna@benjamincreative.dk
Julie Brown Nielsen
Art Director
Benjamin Creative
+45 3027 1790
juliebr@benjamincreative.dk
Lone Simonsen Brunstrøm
Art Director
Benjamin Creative
+45 2538 0313
lones@benjamincreative.dk
Malene Langholz Christensen
Art Director
Benjamin Creative
+45 53745574
malenel@benjamincreative.dk
Martin Lyder
Art Director, Developer
Benjamin Creative
+45 5374 5632
martinla@benjamincreative.dk
Mette Iversen
Art Director
Benjamin Creative
+45 5374 2758
mettei@benjamincreative.dk
Maria Clara Iuel
Digital Content Planner & Creator
Benjamin Creative
+45 7022 0255
mariai@benjamin.dk
Johanne Trærup
Journalist
Benjamin Creative
+45 5374 5537
johannet@benjamincreative.dk
Clara Matz
Stylist
Benjamin Creative
+45 5381 8763
claram@benjamincreative.dk
Native Advertising
Stine F. Mathiasen
Head of Content and Creative
Native Advertising
+45 5374 5627
stinefm@benjamincreative.dk
Susanne Lyngsø
Strategic Native Manager
Native Advertising
+45 29 90 59 17
susannel@benjamin.dk
Christoffer Mygind Juul
Commercial Editor
Native Advertising
+45 3134 1525
christofferj@benjamin.dk
Sofie Svendsgaard Christensen
Commercial Editor
Native Advertising
+45 2426 5362
sofiec@benjamin.dk
Jakob Flarup
Site- and Campaign Manager
Native Advertising
+45 7022 0255
jakobfl@benjamin.dk
Kristine Havbo Kaalund (på barsel)
Head of Content
Native Advertising
+45 4082 3916
kristineka@benjamin.dk
Foto & repro
Thomas Dahl
Photographer
Foto & repro
+45 7022 0255
thomasd@benjamin.dk
Morten Andersen
Photographer
Foto & repro
+45 7022 0255
mortena@benjamin.dk
Jesper Dahl
Graphic Artist
Foto & repro
+45 5374 5561
jesperd@benjamin.dk
SEO
Martin Jeppesen
Head of SEO
SEO
39 17 21 26
martin.jeppesen@bonnier.dk
Lasse Bram Grønnegaard
SEO-specialist
SEO
+45 7022 0255
lasseg@benjamincreative.dk
Business Intelligence
Pia Kirkeskov Svendsen
Head of Business Intelligence
Business Intelligence
+45 6037 0802
piaks@benjamin.dk
Pia Munch
Senior Market Intelligence Analyst
Business Intelligence
+45 2311 9474
piam@benjamin.dk

Vi er en del af en moderne medievirksomhed

    This is a unique website which will require a more modern browser to work!

    Please upgrade today!